С писмо ГД „Регионална и градска политика“ на Европейската комисия е уведомила Управляващия орган на ОП „Регионално развитие“ (ОПРР) за временно прекъсване на плащанията по приоритетни оси 1 „Интегрирано устойчиво градско развитие“ и 3 „Устойчиво развитие на туризма“.
Тази информация разпространи пресцентъра на МРРБ.
Ситуацията е възникнала във връзка с междинни искания за средства подадени на 3 април и 27 май 2014 г. от страна на Сертифициращия орган на обща стойност около 90 млн. евро.
Плащанията към бенефициентите по приоритетни оси „Регионална и местна достъпност“, „Местно развитие и сътрудничество“ и „Техническа помощ“ на ОПРР продължават, категорични са от ведомството.
Временната мярка е свързана с констатациите от рутинен одит на ОП „Регионално развитие“ 2007-2013 г., извършен в периода 7-11 април 2014 г. от одитори на ГД „Регионална и градска политика“, твърдят от МРРБ. Одитната проверка обхваща извадка от проекти реализирани в периода 2010 – 2013 г., се уточнява в изпратената до медиите информация.
Кметът на Бургас Димитър Николов:
Шокиран и изненадан съм от масовите интерпретации за някакви нарушения и злоупотреби
Общините на територията на България са в режим на проверка и на взаимодействие с управляващия органи и ЕК от 2008 г. Това е нещо стандартно, рутинно и няма никаква драма. Аз съм шокиран и изненадан от масовите интерпретации за някакви нарушения, злоупотреби, драстични проблеми, свързани с оперативната програма или с конкретната мярка по оперативната програма. Това каза на пресконференция кметът на община Бургас Димитър Николов в коментар на доклад на ЕК за ОП „Регионално развитие“.
По неговите думи, в България са направени представителни извадки на няколко институции – две общини, две учредения и МВР, на което е проверена една обществена поръчка и също е констатирана слабост. На община Бургас от 26 поръчки са констатирани слабости на 3 или 4, обясни Николов. Той посочи, че по мярката по интегрнирания градски транспорт община Бургас е спечелила пилотен проект. Именно заради това от общината са поискали подкрепа на ЕК , която изпрати финансовия си механизъм „Джаспърс“. „Ние сме следвали всички техни указания до този момент за изпълнението на този проект“, категоричен бе кметът. Изпратени са запитвания до Агенцията за обществени поръчки и са се съобразили с всички техни забележки, както и с управляващия орган на оперативната програма.
„Според мен има фундаментален проблем. Има някаква слабост между хармонизирането на българското законодателство по отношение на европейските проекти и на европейското законодателство. В случая тези констатации на ЕК, според мен, са изключително оборими и много лесно на Министерство на регионалното развитие може да докаже своята правота, защото първо Европа дава свобода на всяка държава тя да си приема свое местно, домашно законодателство, което да гарантира процесите на подготовка , изпълнение и контрол на европейските проекти , а след това казва „Това противоречи с нашето европейски законодателство“.
„После ЕК дава наставления на управляващия орган, както четох съобщението на Министерство на регионалното развитие, че трябва да си подобри механизмите за предварителен и последващ контрол, защото са недотам ясни и чисти като процедури. Предполагам, че министерството има достатъчно специалисти и много лесно може да го подготви и да го направи и да си коригира тази слабост. Според мен не трябва да се всява никаква паника, защото става въпрос за един фундаментален въпрос –иска ли българското правителство да продължава да усвоява европейски средства, а то очебийно е трябва да се случва, а е очебийно, че това трябва да се случва , защото това е единствения свеж и сериозен донорен механизъм в България и ако е така трябва да се съобрази с всички тези слабости и забележки , да ги хармонизира за да може да продължат процесите по усвояване на европейските средства“, категоричен бе Николов.
„За когото сме се сетили, че е възможно да ни консултира, до него сме се допитали, това се е случило“, допълни той. „Аз не виждам никаква драма, според мен може би много сме близко до скоро приключилите избори и сега се търсят някакви политически дивиденти“, коментира той. „В случая ние сме на страната на управляващия орган, включително сме готови да помогнем и да подкрепим държавата много бързо да влезе в кондиция в комуникацията си с ЕК относно европейските проекти“, допълни кметът Николов.
Дончо Барбалов:
Столична община трябва да усвои 53 млн. лв. до края на годината по ОПРР
Проблемът със спирането на средства по ОП "Регионално развитие" е много сериозен. Това заяви зам.-кметът на Столична община с направление финанси Дончо Барбалов, който представи отчет за изпълнението на приходната част на бюджета на общината.
Барбалов посочи, че общината извършва анализ на средствата, които очаква да постъпят за проекти, които вече се извършват по програмата. Такива са ремонтът на бул. "България", както и доставката на нови тролейбуси, например. Важно е държавата да подходи отговорно и да не допуска спиране или задържане на плащанията към общините, заяви зам.-кметът.
Той уточни, че общината трябва да усвои средства в размер на около 53 млн. лв. до края на годината по "Регионално развитие" и добави, че общината няма възможност да поеме такъв буфер със средства от бюджета. Плащанията по ОП "Околна среда" за Столична община, които също бяха спрени пък са в размер на 160 млн. лв.
Финансовият зам.-кмет се похвали, че увеличението на приходите на Столична община са с 8% повече от предходната година, а към края на май тази година общинската хазна е събрала 259,4 млн. лв. или със 17,5 млн.лв. повече спрямо миналата година. От общогодишните общински приходи 47% са реализираните. 120 млн. лв. са реализираните приходи от данъчните такива, тоест има 50% изпълнение на данъчните приходи към края на май. При неданъчните приходи, пък приходите са в размер на 130,2 млн. лв., а изпълнението е 45%. При данък недвижими имоти има увеличение с 2 млн. лв., при данъка за безвъзмездно придобиване има изоставане, където има спад с 2,2 млн. лв. или 9%.
От продажба общината е реализирала 2,3 млн. лв., от наем на имущество към хазната на общината са отишли 5,7 млн. лв., а 2 млн. лв. са добавили общинарите към бюджета си от наем на земя. Открояват се приходите на общината от общински такси, които са в размер на 102,9 млн. лв. От такса битови отпадъци има 87,5 млн. лв. приходи. С 2,8 млн. лв. повече от предходната година са събрани от Такса смет./Преса

